Jesteś offline. Strona może nie działać poprawnie.
back
70 lat Nowej Huty 70 lat Nowej Huty 70 lat Nowej Huty
1949-2019

24 lutego 1949r.

24 lutego 1949 r. władze komunistyczne podjęły decyzję o umiejscowieniu kombinatu metalurgicznego we wsi Mogiła koło Krakowa. Tak właśnie rozpoczęła się historia Nowej Huty, która w tym roku obchodzi swoje 70-lecie.

Kombinat Fot. Henryk Hermanowicz / Muzeum Nowej Huty

Fot. Henryk Hermanowicz / Muzeum Nowej Huty

Plac Centralny Fot. Jan Graczyński

Fot. Jan Graczyński

60-100 tys.

W wyniku wspólnych starań, zarówno tych, którzy układali kolejne cegły, jak i tych pracujących przy deskach kreślarskich, powstała Nowa Huta, największa miejska kreacja przestrzenna okresu powojennego w Polsce. Nowa Huta to zaplanowane od podstaw zespoły mieszkań dla pracowników kombinatu, które miały być osobnym miastem dla około 60-100 tys. osób.

Kultura

Dzisiejsza Nowa Huta to nie tylko jedna z najważniejszych dzielnic Krakowa, ale przede wszystkim wyjątkowa przestrzeń kulturowa, która wielowątkowo i syntetycznie ilustruje historię Polski drugiej połowy XX wieku.

Teatr Ludowy

Fot. Teatr Ludowy

W lutym ubiegłego roku Rada Miasta Krakowa postanowiła uczcić jubileusz 70-lecia Nowej Huty. W tym celu powstał specjalny zespół zadaniowy przy prezydencie Jacku Majchrowskim. Powołano także Krakowską Radę Programową, w skład której wchodzą przedstawiciele RMK, rad i zarządów dzielnic Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie oraz Nowa Huta, przedstawiciele miejskich instytucji kultury i organizacji pozarządowych działających na obszarze Nowej Huty, a także tamtejsi aktywiści.

Wszystkie informacja na temat obchodów 70-lecia Nowej Huty dostępne są tutaj:

70-lecie Nowej Huty
Aby zainstalować aplikację, kliknij
share a następnie "Do ekranu początk."